NYHEDSBREV 9 2020_2021
26.10.2020

Kære alle,

De største begyndervanskeligheder er nu efterhånden løst, og vi oplever, at rigtig mange har nogle gode oplevelser i vores sauna. Her kommer lidt flere oplysninger omkring dagligdagen i saunaen.

Ændringer pga. Coronasituationen

Den gode besked er, at vi stadig holder åbent. De nye stramninger fra regeringens side får dog nogle konsekvenser for brugen:

  • Der må nu kun være 8 i saunaen. Reduktionen kommer for at sikre, at der ikke er for mange i omklædningen ad gangen
  • Følg reglerne for ”Corona-rengøring” der er ophængt i saunaen
  • Ophold i omklædning er ikke tilladt. Klæd om, brug saunaen, klæd dig på og forlad bygningen med det samme.
  • Hvis du efter brug af saunaen konstateres smittet, så giv straks besked på: soroevinterbad@gmail.com

Fælles arrangement med morgenkaffe er aflyst søndag den 1. november

Nye åbningstider om onsdagen:

Helt tilbage fra stiftelsen af Sorø Vinterbadeklub i 2012 har vi haft et godt samarbejde med lystfiskerne. Vi har i lange perioder brugt deres klubhus til omklædning og vi nyder godt af, at kunne bruge deres bro. Der har altid været en gentleman-aftale mellem vores foreninger om, at vi kan benytte deres bro – men de har selv førsteret til at bruge den ift. deres arrangementer. Beklageligvis havde vi ikke tænkt på, at de bruger broen til deres ungdomshold onsdage i det tidsrum, vi har åbent. Vi har derfor fjernet badetider onsdage fra 17-20. Nye tider til erstatning vil komme. I hører nærmere, når vi har besluttet dem.

Gæster

Der kommer mulighed for at kunne tage gæster med, på et tidspunkt. Der kommer også arrangementer, hvor man kan prøve om man har lyst til at være med.  Den verserende situation, hvor vi både skal lære brugsmønstre at kende, samtidig med at vi skal håndtere Corona, giver dog ikke mulighed for håndtering af gæster lige nu.

Rengøring af sauna og omklædning/bad og gang

Vi arbejder på at lave vejledninger for den rengøring der skal foretages i forbindelse med brug. De bliver ophængt i bygningen, så alle ved hvad der skal gøres af den enkelte, hvad der skal gøres dagligt ved dagens slutning, og hvad der gøres ugentligt. Meld dig meget gerne til en rengøringstjans og vær en aktiv del af fællesskabet. Nærmere oplysninger kommer.

Adfærd og hensyn

Vis hensyn til hinanden både i forhold til Corona og i al almindelighed. Vær opmærksom på, at andres grænser måske ligger et andet sted end dine. Vi forbeholder os ret til at bade nøgne, men vores nøgenhed skal ikke provokere eller støde andre unødvendigt. Vi har derfor et adfærdskodeks der foreskriver, at man som minimum skal have badetøj på når man går til og fra badningen. Bader du nøgen, så læg badekåben eller håndklædet lige inden du går i vandet og dæk dig til med det samme du kommer op igen – undgå at stå nøgen i det offentlige rum længere end nødvendigt.

Tider til afhentning af nøgler:

Nøgler kan afhentes på Frederiksvej 15 på disse tider:

  • Tirsdag den 27. oktober kl. 16-17.30
  • Torsdag den 29. oktober kl. 16.30-17.30
  • Lørdag den 31. oktober kl. 13.30-14.30

Betaling af medlemskontingent

Der er stadig medlemmer fra de seneste år, der ikke har betalt for denne sæson. HUSK at du skal betale dit medlemskab senest 1. november.  Det er 400,- der betales via Mobile Pay 67266 eller på konto 2300 6277-620-012. Husk at skrive, hvem du betaler for i notefeltet. Det vil desuden være en stor hjælp for os, hvis du skriver, hvis du ikke længere ønsker at være medlem.

Hello